High school athletic schedule for November 21, 2022

Through:


Sunday November 20, 2022 | 6:35 p.m


colleges

Soccer

WPIAL Playoffs

Class 4A

championship

Friday schedule

Aliquippa (11-0) vs. Central Valley (11-1) at Acrisure Stadium, 8 p.m

Class 3A

championship

Friday schedule

Belle Vernon (9-2) v Avonworth (11-1) at Acrisure Stadium, 5 p.m

Class 2A

championship

Friday schedule

Steel Valley (11-0) vs. Beaver Falls (11-1) at Acrisure Stadium, 2 p.m

class a

championship

Friday schedule

Bishop Canevin (12-1) v Union (10-3) at Acrisure Stadium, 11 a.m

PIAA Playoffs

Class 6A

quarter finals

Friday schedule

North Allegheny (11-1) at State College (12-0), 7 p.m.; Central Bucks West (9-4) at Garnet Valley (12-0), 7 p.m

The schedule for Saturday

Manheim Township (9-3) at Harrisburg (9-2), 1 p.m.; Parkland (9-4) vs. St. Joseph’s Prep (9-1) at Liberty, 1 p.m

Class 5A

quarter finals

Friday schedule

Cathedral Prep (8-2) at Pine-Richland (10-3), 7 p.m.; Cocalico (9-4) at Exeter Township (12-0), 7pm; West Chester Rustin (11-1) in Upper Dublin (13-0), 7pm

The schedule for Saturday

Imhotep Charter (9-1) vs. Whitehall (8-5) at Germantown Super Site, 1 p.m

Class 4A

quarter finals

Friday schedule

Meadville (12-1) vs. Allentown Central Catholic (8-5) in the Bald Eagle Area, 7 p.m.; Manheim Central (10-1) at Bishop McDevitt, 6 p.m

The schedule for Saturday

Bonner-Prendergast (11-1) vs. Crestwood (12-1) at Northeast Super Site, 1 p.m

Class 3A

quarter finals

Friday schedule

Wyomissing (12-0) at Danville (13-0), 7 p.m.; Martinsburg Central (11-2) at Grove City (9-3), 7 p.m

The schedule for Saturday

Neumann Goretti (8-3) vs. Northwestern Lehigh (11-2) at South Philadelphia Super Site, 1 p.m

Class 2A

quarter finals

Friday schedule

Bishop Guilfoyle (10-3) vs. Southern Columbia (10-3) at Mansion Park, 7 p.m.; Executive Education (8-3) at District 3 Trinity (9-4), 7 p.m

The schedule for Saturday

Farrell (10-1) at Westinghouse (12-0), Cupples Stadium, 1 p.m

class a

quarter finals

Friday schedule

Northern Cambria (10-3) vs. Canton (11-1) at Mansion Park, 5 p.m.; Port Allegany (11-1) v Reynolds (11-1) in Bradford, 7pm

The schedule for Saturday

Northern Lehigh (12-1) at Steelton-Highspire (11-1), 1 p.m

ice Hockey

The schedule for Monday

Class 3A

Pine-Richland at the Central Catholic Alpha Ice Complex, 6 p.m

Upper St. Clair in North Allegheny, Baierl Ice Complex – Galaxy, 9:00 p.m

Class 2A

Mars at Franklin Regional, Palmer Imaging Arena – East, 8 p.m

Latrobe at the Butler, Frozen Pond Arena, 9:10 p.m

Thomas Jefferson at Hempfield, Kirk Nevin Arena, 9:15 p.m

class a

Wheeling Catholic in Norwin, Palmer Imaging Arena – East, 6 p.m

McDowell in Quaker Valley, Baierl Ice Complex – Galaxy, 7 p.m

Blackhawk at North Hills, RMU Island Sports Center – Colonials, 7:15 p.m

Hampton at Greensburg Salem, Kirk Nevin Arena, 7:15 p.m

Westmont Hilltop at Plum, Pittsburgh Ice Arena, 8 p.m

Indiana at Fox Chapel, Alpha Ice Complex, 8 p.m

Chartiers Valley in West Allegheny, RMU Island Sports Center – Colonials, 9:15 p.m

Uni D2

Trinity at Carrick, Ice Castle Ice Arena – Trackside, 7pm

Neshannock at Wilmington, Hess Ice Rink, 7:15 p.m

Deer Lakes at Bishop Canevin, Ice Castle Ice Arena – Trackside, 9pm

All timetables are subject to change. To report results or schedule changes, email [email protected] Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from across Western Pa.



source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *